Članak

NEWS
5. lipnja 2020.

Unatoč koronavirusu, Grad će financirati javne potrebe u kulturi s gotovo tri milijuna kuna

Uslijed nepredviđene epidemije koronavirusa, koja je sa sobom donijela i smanjenje raspoloživih financijskih sredstava u javnim proračunima, Grad Split primoran je smanjiti iznos namijenjen javnim potrebama u kulturi grada Splita za ovu godinu, dodijeljen udrugama u ožujku Zaključkom o Planu raspodjele financijskih sredstava za predlagatelje programa koji nisu proračunski korisnici za 2020. godinu. Planirana sredstva u iznosu 3.712.300 kuna za ukupno 208 programa (Glazbeno-scenska djelatnost: 63 programa; Likovna djelatnost: 61 program; Izdavačka djelatnost: 55 programa; Filmska i multimedijalna djelatnost: 29 programa) smanjena su u iznosu od 20%, pa će se ove godine dodijeliti oko 750 tisuća kuna manje. Novim Zaključkom o Planu raspodjele financijskih sredstava tako su osigurana sredstva u iznosu od 2.970.040 kuna, dakle 20% manje u odnosu na planirano.

- Nastavkom financiranja udruga i programa javnih potreba u kulturi, namjera nam je jasna, da unatoč situaciji u kojoj se gradski Proračun našao radi zdravstvene ugroze koja se prelila na javne financije, nastavimo financirati projekte u kulturi i nezavisnu scenu – kaže gradonačelnik Andro Krstulović Opara. Dodaje kako se prilikom nove raspodijele sredstava vodilo računa o održivosti svakog prijavljenog projekta, kako ni u jednom trenutku nije bila opcija potpuno ukidanje sredstava, već pronalazak rješenja za financiranje svih predlagatelja u optimalnom iznosu.

Grad Split, Odsjek za kulturu, za vrijeme trajanja epidemije virusa COVID-19, proveo je anketu među udrugama o planiranim projektima i razvoju istih radi novonastale situacije. Temeljem zaprimljenih odgovora i realnih financijskih mogućnosti odlučeno je kako će se sredstva dodijeljena za četiri djelatnosti definirati kroz tri kategorije. Kategorija A odnosi se na programe do 5.000 kuna te je usuglašeno kako je riječ o minimalnim, u ovom slučaju „zaštićenim“ sredstvima koja ne bi trebala biti umanjenja, a sve kako bi bilo moguće realizirati programe. U ovom slučaju riječ je o 82 programa. Kategorija B odnosi se na programe koji su u financijskom dijelu između „zaštićenog“ iznosa do 5.000 kuna i iznosa prosjeka same djelatnosti. Prosjek po djelatnostima je u glazbenoj djelatnosti 13.903 kuna, u likovnoj 10.084 kuna, u izdavaštvu 7.413 kuna te u filmskoj djelatnosti 16.071 kuna. U kategoriji B sredstva su smanjena za 15%. Kategorija C odnosila se na programe koji su iznad prosjeka djelatnosti i umanjena su za 23%.

Grad Split objavio je novi Zaključak o Planu raspodjele financijskih sredstava za predlagatelje programa koji nisu proračunski korisnici za 2020. godinu.

Svim prijaviteljima, udrugama, neprofitnim organizacijama i pojedincima, zahvaljujemo na razumijevanju i želimo da unatoč nepredviđenim okolnostima ustraju u realizaciji svojih planiranih projekata i tako pridonesu splitskoj kulturnoj sceni.