13. svibnja 2021.

U Muzeju grada Splita održan okrugli stol o palijativnoj skrbi

„Umrežavanje i razvoj palijativne skrbi na području grada Splita“ naziv je okruglog stola koji je u organizaciji Grada Splita održan u Muzeju grada.

-Želja nam je da se u vremenu koje je pred nama ojača zajednička suradnja i otvaranjem novog objekta, Hospicija Matošić, napravi iskorak u razvoju usluge koju do sada nismo imali u gradu.- kazala je Magda Vrvilo, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu skrb, zdravstvenu zaštitu i demografiju koji je bio organizator i domaćin okruglog stola. Prema njezinim riječima objekt je izgrađen, u tijeku je završno opremanje i uređenje okoliša, a paralelno s tim u suradnji i koordinaciji sa svim dionicima radi se na uspostavi nove ustanove.

Tako je u ime Splitsko-dalmatinske županije sudjelovala Diana Luetić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i demografiju. Iz Kliničkog bolničkog centra Split su bili zamjenik ravnatelja doc.dr.sc. Krešimir Dolić i glavna med. sestra Marija Grančić, a ispred Doma zdravlja Splitsko- dalmatinske županije, koji će biti provoditelj usluge u objektu „Hospicij Matošić“, je sudjelovala glavna med. sestra Amneris Milano Bekavac sa suradnicima te epidemiologija dr. Jasna Ninčević u ime Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Na okruglom stolu je kao predstavnik Splitsko-makarske nadbiskupije sudjelovao Denis Maslov, ravnatelj Caritasa Nadbiskupije Split, a iz Udruge za palijativnu skrb Split dr. Maja Božić Šakić. Predavanje o palijativnoj skrbi u Republici Hrvatskoj s primjerima iz prakse i osvrtom na probleme i izazove u okviru okruglog stola održala je gerontologinja,  dr. Vlasta Vučevac koja je ujedno predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu skrb HLZ.

Podsjetimo, palijativna skrb je sveobuhvatna ( zdravstvena, psihološka, socijalna i duhovna) skrb s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću koja znatno skraćuje životni vijek. Nastoji se ublažiti bol i podići kvalitetu života pacijenata neizlječivih ili složenih bolesti. Pruža se olakšanje od boli i drugih teških  simptoma uzrokovanih osnovnom bolesti, afirmira život i prihvaća umiranje kao normalni proces, ne ubrzava, ali ni ne odgađa smrt; individualno pristupajući svakom bolesniku nudi sustav podrške koji pomaže bolesnicima očuvati najbolju moguću kvalitetu života sve do smrti. Osim toga nudi sustav podrške obitelji kako bi lakše podnijela bolest svoga člana i nudi sustav podrške u procesu žalovanja.

Palijativnu skrb pruža educirani multidisciplinarni tim zdravstvenih djelatnika (liječnik, medicinska sestra, fizioterapeut, psiholog, stomatolog, ljekarnik) i nezdravstvenih djelatnika (socijalni radnik, duhovnik, njegovatelj).

Palijativna skrb brine o tjelesnim, psihološkim, društvenim, duhovnim i egzistencijalnim potrebama bolesnika i obitelji. Potvrđuje život, a na smrt gleda kao na prirodni proces. Smrt ne ubrzava, niti je odgađa. Nastoji očuvati najbolju moguću kvalitetu života sve do smrti.

Izgradnjom objekta „Hospicij Matošić“ u kojem će se pružati po prvi put u gradu Splitu ovakva vrsta usluge i u kojem će biti smješteni mobilni palijativni timovi te zajedničkom suradnjom svih sudionika ovog okruglog stola vjerujemo u daljnji razvitak ove usluge na korist svih naših sugrađana kojima je potrebna ovakva vrsta skrbi.

 

 

Povratak