14. svibnja 2021.

Ostavština Delmate i Fiamenga uskoro dostupna svim njihovim sugrađanima

Dva velika Splićanina, Jakša Fiamengo i Ljubo Stipišić Delmata, ovo će ljeto u srcu svoga grada dobiti trajne spomene dostupne svim njihovim sugrađanima, baštinicima njihove ostavštine kojom su snažno obilježili splitski i dalmatinski identitet.    

U tijeku su radovi na uređenju prostorija Knjižnice Grad u Zagrebačkoj ulici na broju 4, a čitav projekt nosi naziv „Zavičajna kuća Gradske knjižnice Marka Marulića“. Financijska sredstva osigurao je Grad Split u iznosu od 500 tisuća kuna. - Zaista smo ponosni što ćemo voditi brigu o ostavštini naših velikana i čuvati spomen na njih, ali u tome osjećamo i veliku odgovornost – rekla je prilikom današnjeg obilaska prostorija ravnateljica GKMM-a Grozdana Ribičić.

Zlatan Stipišić Gibonni rekao je kako se kao član familije osjeća beskrajno zahvalan: – Ljubin  rad nije vlasništvo familije, to je za svih, svatko koga zanima moći će ovdje doći i vidjeti. Znam da bi i njemu najdraže bilo da je završio upravo ovdje, u društvu svog prijatelja iz djetinjstva, Jakše.

Vrijednu privatnu knjižnicu Jakše Fiamenga donirali su, prema njegovoj želji, njegovi nasljednici, Denis i Maja Fiamengo u listopadu 2019. godine. Zbirka je prenesena iz Fiamengove Radunice, u kojoj je živio i stvarao, u prostore knjižnice Grad i to kao privremeno rješenje. Potom su Gradska knjižnica Marka Marulića i arhitektonski ured ARP Dinka Peračića pripremili projekt uređenja prostora pod nazivom „Piva klapa ispod volta“. Ideja je da Fiamengova knjižna ostavština posluži kao osnova za pokretanje Pjesničko-glazbenog zavičajnog odjela, polazeći od činjenice kako je Split iznjedrio brojne glazbene i pjesničke velikane koji su izišli iz lokalnih okvira i postali kulturno blago cijele Hrvatske. Prostor obilježen brojnim voltima, iznutra i izvana te Fiamengovi stihovi, toliko puta klapski izvedeni, poslužili su za inspiraciju.

Nedugo zatim, rodila se ideja i o uređenju i opremanju spomen-sobe Ljube Stipišića Delmate, također u sklopu Knjižnice u Zagrebačkoj ulici. Tako bi se Split „zahvalio, poklonio i odužio predanom, marljivom vizionaru i plodnom stvaratelju, čuvaru-zaštitniku dalmatinskog entiteta i identiteta“ jer „opus Ljube Stipišića svojevrsna je narodska povist ovoga podneblja zapisana stihovima, riječima, notama i bojama“, stoji u njegovoj biografiji „Nima vaki testamenta“ koju je napisala Herci Ganza.

Financiranje obje spomen sobe, odnosno uređenje ovih prostorija osigurao je Grad Split, a podsjetimo kako je gradska vijećnica Mirna Kovačić za tu svrhu podnijela amandmane na proračun za 2020. i 2021. godinu, koje je gradonačelnik Andro Krstulović Opara prihvatio.

- Naša je dužnost sačuvat njihovu bogatu ostavštinu radi generacija koje tek dolaze. Zbog toga je ovdje naša Gradska knjižnica koja promiče, čuva i stvara nove čitatelje i poznavatelje naše baštine i kulture – rekao je gradonačelnik Andro Krstulović Opara.

 

Maja Fiamengo, nasljednica Jakše Fiamenga rekla je kako je obitelj ispunila njegovu želju te kako će na ovaj način njegova biblioteka i dalje živjeti.  

Herci Ganza dodala je kako će Jakšina kamara i šjor Ljubin tinel za svakoga tko voli ovaj grad i tko ćuti dalmatinsku prismu i rič, biti prostor za kojim je Split vapio cijelo vrijeme.   

Uređenje prostorija trajat će tri mjeseca, a potom će se krenuti u opremanje i konačno otvaranje vrata svim građanima. Želja svih uključenih, složili su se danas, je da Zavičajna kuća bude mjesto učenja i proučavanja baštine, ali i mjesto stvaranja novih izričaja generacija koje dolaze, nekih novih pjesničkih i glazbenih velikana kojima će se Split i Dalmacija i dalje ponositi.

 

Današnjem događaju nazočio je i Mijo Stanić, ravnatelj Festivala klapa Omiš i Mate Omazić, pročelnik Službe za društvene djelatnosti Grada Splita.

 

Povratak